For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.

EGR Sistemi Onarımı ve Temizliği

Egzoz gazı devridaim (EGR) valfı, kirleticileri çevreden uzak tutmak ve otomobilinizin motorunun genel sağlığını korumak için hayati bir rol oynamaktadır.

EGR Valfi Arızaları Neler Olabilir?

EGR valfi zamanla aşınır ve bozulmalar meydana gelir. Egzoz gazından dolayı içerisinde kurum birikir ve bu da performansı etkiler. Bu yüzden EGR valfi temizliği yapılmalıdır. Bu temizlik doğru zamanlarda ve doğru şekilde yapılmalıdır hatta gerekiyorsa değişimi yapılmalıdır.

EGR valfi kirlenirse aşağıdaki sorunlar meydana gelebilir:

Motor hiç çalışmayabilir ya da titreşimli çalışır.

Yakıt tüketimi gittikçe artar.

Egzozdan siyah dumanlar atılır hatta çekiş düşüklüğü meydana gelir.

Sürücü ayağını gaz pedalından çekerse araba teklemeye başlar.

EGR valfi kirlendiği zaman bu sorunlar meydana gelebilir. Tespit edilir edilmez daha büyük sorunlara yol açmadan müdahale edilmelidir. Doğru şekilde yapılmayan EGR valfi temizliğinde ya da sökümünde hatta yeniden takma işleminde araçta gerçekten çok ciddi sorunlar oluşabilir. Bu yüzden valfte bir sorun olduğunu hisseden araç sürücüsü bir oto servisine başvurmalıdır. Arabasındaki sorunu göstermelidir. EGR valfinin sökülüp takılması için özel araç gereçlere ihtiyaç duyulur. Valf, ilk başta doğru bir şekilde sökülür ve temizliği yapılır. Ufak bir fırça yardımıyla valfte oluşmuş olan kurumun temizliği yapılır. Bu fırçalama işlemi yapıldıktan sonra ise özel sıvılarda bekletilir. Özel sıvılarda bekletilerek valfin kurumdan tamamen temizlenmesi sağlanır. Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra valf motora doğru ve güvenli şekilde takılmalıdır.

Image Not Found

Image Not Found

EGR Valfi Arızaları Neler Olabilir?

EGR valfi zamanla aşınır ve bozulmalar meydana gelir. Egzoz gazından dolayı içerisinde kurum birikir ve bu da performansı etkiler. Bu yüzden EGR valfi temizliği yapılmalıdır. Bu temizlik doğru zamanlarda ve doğru şekilde yapılmalıdır gerekiyorsa değişimi yapılmalıdır ya da yazılım çözümlemeleri yapılmalıdır.

01

Kurum Dolu EGR

Performansı olumsuz yönde etkiler.

02

Motor Problemi

Motor ilk ateşlenme esnasında hiç çalışmayabilir ya da aşırı dumanlı çalışır.

03

Yakıt Tüketimi

Yakıt tüketimi gittikçe artar.

04

Çekiş Düşüklüğü

Egzozdan siyah dumanlar atılır hatta çekiş düşüklüğü meydana gelir.

Top
Translate »